Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2019, 00:00

Hormóny, návykové látky či mikroplasty: Ktoré rieky a vodné plochy sú ohrozené a na čo si dať pri kúpe rýb pozor?

  • Prečítajte si rozhovor s Ladislavom Pekárikom z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied.
  • Ktoré rieky či vodné plochy sú na Slovensku najviac ohrozené znečistením?
  • Aké problémy môžu abnormality miestnych rýb spôsobovať ľuďom a na čo by si mali pri kúpe živých rýb dávať pozor?
  • Článok bol publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Ktoré rieky či vodné plochy sú na Slovensku najviac ohrozené znečistením? Platí stále, že sú to najmä toky pri niekdajších alebo súčasných veľkých priemyselných závodoch?

Na Slovensku sa ako najproblematickejšie javia rieky Nitra a Laborec, či už kvôli ťažkým kovom alebo perzistentným organickým látkam, ako sú polychlórované bifenily. Súvisí to najmä so starými environmentálnymi záťažami, no niekde to môže súvisieť aj so súčasným znečistením.

​Problémom môžu byť aj rôzne látky užívané obyvateľmi veľkých miest, ktoré sa potom dostávajú do vody, ako antibiotiká, hormóny alebo rôzne návykové látky. A tiež mikroplasty, o ich reálnom vplyve zatiaľ veľa nevieme.

Pýtam sa aj preto, pretože u susedov v Česku pozorujú v niektorých riekach (napríklad Labe, Jihlava, Svratka či Tichá Orlice) zvýšený výskyt intersexu alebo abnormalít v pohlavných žľazách tamojších rýb. V Anglicku má vraj každá piata ryba transgenderové črty. Ako sme na tom v tomto ohľade na Slovensku?

Ryby na rozdiel od ľudí nemajú pohlavie určené iba pohlavnými chromozómami. Ich pohlavie môže byť určené aj geneticky, hormonálne alebo prostredím. Pri rybách je pomerne častá prirodzená zmena pohlavia. Do toho môžu vstupovať najmä estrogény, ženské pohlavné hormóny, vypúšťané čističkami odpadových vôd, ktoré môžu tieto abnormality spôsobovať. Nemám informáciu, že by sa na Slovensku v tomto ohľade niečo systematické riešilo.

Aké problémy to prináša samotným rybám a aké ľuďom?

Hormóny sú látky, ktoré v organizme regulujú rôzne procesy. Čiže ich množstvo a načasovanie je veľmi dôležité. Ak sa tieto hormóny dostávajú do tela z externého prostredia, môžu narušiť procesy

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk